Poradnik zielarza

Wokół budynku Przytulii powstało Herbarium czyli zbiór roślin stosowanych niegdyś przez górali beskidzkich do wytwarzania lekarstw i praktyk magicznych. W czasach gdy nie było dostępu do medycyny, pomocy szukano w naturze, a w każdym domu mieszkała osoba, która znała podstawowe właściwości roślin. Z poważniejszymi schorzeniami udawano się do zieliniorki, która potrafiła właściwie zastosować zioła rosnące na łąkach, miedzach, polach czy bagnach. Niektóre sądzono nawet w przydomowych ogródkach by były „pod ręką”. Nasz poradnik przybliża właściwości lecznicze i magiczne oraz możliwości zastosowania najważniejszych ziół naszego regionu.

Goryczka trojeściowa (Gentiana asclepiadea)

Jest częstym gościem karpackich hal, polan, obrzeży lasów i mylnie uważana za roślinę trującą. Goryczka trojeściowa (Gentiana asclepiadea) podlega w Polsce ochronie, dlatego jej kłączy będących surowcem zielarskim nie można zbierać ze stanowisk naturalnych. Można ją w tym celu uprawiać samodzielnie. Niestety, mimo że toleruje różne typy podłoża dość trudno ją utrzymać w ogrodach – „wybiera wolność” na górskich łąkach. 😊

Kłącza goryczki pobudzają apetyt, pomagają na niestrawność, wzdęcia i zgagę. Są żółciopędne, zwiększają perystaltykę jelit, przyśpieszają przemianę materii i regulują wypróżnienia. Działają ochronne na miąższ wątroby. Goryczki działają również wzmacniająco oraz stymulują układ nerwowy, sprawiając że pozbywamy się uczucia zmęczenia, a wręcz czujemy się pobudzeni.

Pozostałe porady

1 2 3
Skip to content