Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Krwawnik rośnie zarówno w zbiorowiskach łąkowych o różnym stopniu wilgotności podłoża jak i na nieużytkach. Łatwo się rozprzestrzenia zarówno za pomocą nasion, jak i kłączy. Łodyga prosta, wzniesiona, gęsto ulistniona pierzastymi liśćmi. Białe lub różowe kwiatostany pojawiają się na jej szczycie od lipca do października i są uwielbiane przez motyle, biedronki i osy.Jest to jedna z najpopularniejszych roślin zielarskich.

Zbierać należy same kwiaty lub całe ziele w okresie kwitnienia. Im bardziej suche i słoneczne stanowisko tym będzie bardziej gorzki oraz będzie posiadał silniejszy, korzenny zapach.Krwawnik wspomaga wydzielanie soków trawiennych, jest wiatropędny, rozkurczowy (zwłaszcza kwiaty), przeciwzapalny, bakteriobójczny, odtruwający, uspokajający, wykrztuśny, przyspiesza gojenie ran i tamuje mikrokrwawienia wewnętrzne. Ponadto pobudza miesiączkowanie i łagodzi bóle brzucha. Odwar z ziela i kwiatów stosuje się jako okłady w stanach zapalnych skóry oraz płukania jamy ustnej i gardła. Bywa także składnikiem kosmetyków, szamponów i past do zębów. Działa wygładzająco, przeciwłojotokowo i wybielająco. Świeże kwiaty mogą powodować alergie i wysypkę.

Krwawnik był używany jako przyprawa o lekko anyżkowym smaku. Suszone liście i kwiaty można dodawać do smażonych mięs, sałatek i zup. Doskonale pasuje do past jajecznych i sera. W średniowieczu był jednym ze składników używanych do warzenia piwa.

Nalewka krwawnikowa: Pół szklanki ziela zalać 400 ml wódki, macerować 14 dni. Przefiltrować i przelać do ciemnej butelki. Stosować w dolegliwościach menstruacyjnych. Nalewkę można również zrobić używając wytrawnego wina. Macerować w tym przypadku 30 dni i stosować na skurcze żołądka i wzdęcia.

Maseczka z krwawnika:  Ubić pianę z jednego białka, dodać garść świeżego drobno posiekanego ziela. Nałożyć na twarz na 20 minut, zmyć ciepłą wodą. Maseczka do cery tłustej – oczyszcza i zwęża pory. Dla cery suchej do maseczki dodajemy po łyżeczce śmietany i miodu.

Skip to content