Oferujemy organizację warsztatów tematycznych dla różnych grup wiekowych (nie mniej niż 10 osób i nie więcej niż 25 osób).
Czas trwania warsztatów od 90 do 120 minut.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Terminy i szczegóły
oferty do uzgodnienia telefonicznie.
Warsztaty

Znajdująca się tu multimedialna wystawa stała, obrazuje funkcjonowanie ziół w kulturze i życiu codziennym górali śląskich. Podzielona jest na cztery działy tematyczne: w zdrowiu i w chorobie, w rodzinnym domu, w polu i w zagrodzie, w świątek piątek i niedzielę, w ciekawy sposób przybliżając historię Beskidu Śląskiego i jego mieszkańców. Eksponaty oraz zioła w formie suszonych zbiorów i modeli można nie tylko zobaczyć ale i dotknąć, i powąchać. Dodatkowo w sezonie od wiosny do jesieni można się z nimi zapoznać w herbarium – ogródek ziołowy wokół budynku Przytulii, gdzie zgromadzono najważniejsze zioła naszego regionu. W trakcie zwiedzania przewidziana jest również projekcja filmu promocyjnego oraz degustacja owocowo-ziołowej herbaty breńskiej. W czasie spacerów po herbarium, nauczyć się można rozpoznawania roślin, a przy tym poznać ich podstawowe właściwości.
Program:
Projekcja filmu
Degustacja ziołowej herbaty
Spacer po herbarium w okresie od wiosny do jesieni
Czas trwania: około 60 minut
Cennik:
3 zł dzieci, 6 zł dorośli
"Kłopoty Kacperka Góreckiego skrzata" Z.Kossak
Zofia Kossak, pisząc książkę „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” (lektura dla klas 1-3), opierała się na ludowych legendach, podaniach; a miejsce akcji rozgrywa się zarówno w Górkach, jak i w Brennej, dlatego zapraszamy uczniów do zapoznania się z lekturą w niecodzienny sposób.
Program:
Teatrzyk kamishibai – „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”
Gawęda o lekturze i legendach Beskidu Śląskiego, w tym o utopcu i przytulii
Przybliżenie postaci autorki Zofii Kossak
Dawne zabawy
Czas trwania: około 60 minut
Cennik: 6zł
Zioła - między magią a medycyną
Podczas warsztatów uczniowie zapoznają się z roślinami z naszego najbliższego otoczenia, które obecnie uważane są za chwasty, a dawniej wykorzystywano je w medycynie, weterynarii. W każdej wsi były osoby - zielarze, którzy trudnili się leczeniem chorych, gdy ich wiedza nie wystarczała, to uciekano się do magii. Czarowano, rzucano uroki, a także broniono się przed magią. Te praktyki były często tematem legend. Uczniowie sami wykonają sole ziołowe.
Program:
Zwiedzanie wystawy wraz z gawędą o znaczeniu ziół w życiu Górali Śląskich, ich właściwościach i legendach z nimi związanymi
Prezentacja najbardziej znanych beskidzkich ziół
Warsztaty wykonania soli ziołowych
Zajęcia rekomendowane od 3 lat, przez cały rok
Czas trwania: około 60 minut
Cennik: 20 zł
Dawne życie ludzi na wsi
Podczas warsztatów uczniowie realizują ścieżkę regionalną. Na przykładzie górali śląskich, zapoznają się z dawnym życiem ludzi ze wsi. Poznają dawne zabawy i zabawki dzieci, a także sposoby pozyskiwania materiałów.
Uczniowie sami wykonają bez użycia igieł tradycyjną zabawkę – szmacianą laleczkę (mandorę).
Program:
Zwiedzanie wystawy - opowieść o dawnym życiu ludzi ze wsi, zabawach i dawnych zabawkach oraz o tkaninach
Warsztaty wykonania tradycyjnej lalki - mandory
Zajęcia rekomendowane od 6 lat, przez cały rok
Czas trwania: około 120 minut
Cennik: 20 zł

Podczas warsztatów uczniowie zapoznają się z najpopularniejszymi ziołami Beskidu Śląskiego. Poznają ich zastosowanie, wykorzystanie w medycynie, ale przede wszystkim w kuchni. Poznają tajemne przepisy górali na różne eliksiry, dawne słodycze, syropy, herbatę z zielin. Uczniowie samodzielnie wykonają herbatkę z ziół.
Program:
Zwiedzanie wystawy - gawęda o dawnym życiu górali z omówieniem zastosowania ziół w medycynie oraz kuchni.
Warsztaty komponowania herbatki z zielin
Uczestnicy oprócz wyboru ziół na napar z lokalnych ziół, sami ozdobią opakowanie na herbatkę, które może posłużyć jako wyjątkowy prezent dla najbliższych, np. z okazji Dnia Matki.
Zajęcia rekomendowane od 3 lat, przez cały rok
Czas trwania: około 60 minut
Cennik: 20 zł

Kino w "Przytulii" to nawiązanie do przeszłości. W latach powojennych w naszym budynku znajdowało się stałe Kino Beskid.
Proponujemy dla szkół/przedszkoli/grup zorganizowanych projekcje filmu. Wybór tytułu dokonuje kierownik grupy po wcześniejszej konsultacji z Beskidzkim Domem Zielin "Przytulia".
Cennik: 3 zł/os.

Uczestnicy robią własną czekoladę (mleczną lub deserową) z rozmaitymi dodatkami: orzechami, suszonymi owocami, jadalnymi kwiatami, przyprawami i innymi. Czekolada pakowana jest w eleganckie, ekologiczne pudełko, które można własnoręcznie ozdobić. Każdy uczestnik wykonuje 1 czekoladę, ok. 100 g (ok. 1,5 godz.).
Warsztaty prowadzi JaMajka handmade & musik. Szczegółowe informacje: 33 400 00 21,
domzielin@brenna.org.pl

Każdy robi 1 mydełko, ok. 60 g, uczestnicy wybierają kształt, kolor, zapach oraz dodatki do swojego mydełka, wykonują je a następnie pakują na prezent (ok. 1,5 godz.).
Warsztaty prowadzi JaMajka handmade & musik. Szczegółowe informacje: 33 400 00 21,
domzielin@brenna.org.pl