Dziurawiec zwyczajny

Opis: Jest to ziele św. Jana o jaskrawo żółtych kwiatach szczególnie upodobał sobie pastwiska i łąki, gdzie zarzucono regularne koszenie. Wytwarza spore ilości pyłku, dlatego lubią go owady. Żółte, drobne kwiatki i zieloną łodygę posiada wiele ziół, dlatego jeśli masz wątpliwości czy to właściwa roślina, zerknij na jego listki pod słońce. Ma dziurki? A sok z łodygi poplamił ci dłonie na kolor żółty, a roztarty kwiat na czerwony? To z pewnością jest dziurawiec.

Zastosowanie: Na nasze organizmy działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, odkażająco. Niektórzy mówią, że leczy nie tylko ciało, ale również dusze, a to dzięki właściwościom przeciwdepresyjnym (stosowany jest na stany lękowe, bezsenność). Najprościej zrobić napar ale można też olej na oparzenia, bóle mięśni i wszelkie problemy skórne.

Przepisy: Olej świętojański – kwiaty dziurawca zalać oliwą z oliwek, szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe, nasłonecznione miejsce, co pewien czas wstrząsając, po około 3 tygodniach odcedzić kwiaty, przelać płyn do szklanego pojemnika i przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.

Skip to content