Grab pospolity

Grab pospolity

„Ekstrakt z Grabu dodaje sił i chęci do działania. Wzmaga motywację, pozwala widzieć cel, do którego dążymy. Ułatwia zabranie się za sprawy i obowiązki odkładane na później, nieraz mało przyjemne. Podnosi odporność organizmu i ułatwia aklimatyzację.” 😊 To w sferze duchowej a w tej realnej (opierając się na wiedzy Dr Henryka Różańskiego) działa moczopędnie, obniżająco na ciśnienie krwi, przeciwgorączkowo, przeciwartretycznie, odtruwająco („czyści krew”) i przeciwskurczowo, odwar z kory i gałązek działa silnie przeciwzapalnie, odtruwająco, przeciwkrwotocznie, przeciwreumatycznie, ochronnie na trzustkę, wątrobę, obniża poziom lipidów i cholesterolu we krwi. Surowcem zielarskim są liście (zbierać maj-lipiec), gałązki (zbierać grudzień-kwiecień), kora (zbierać od jesieni do wiosny), owoce (zbierać przed opadnięciem lipiec-sierpień).
Belgijscy naukowcy wykazali również przeciwnowotworowe działanie ekstraktu z młodych liści i kory grabu. Jak stosować:
Odwar z kory lub gałązek świeżych lub suchych: 1 łyżka czubata rozdrobnionego surowca na szklankę wody; zalać zimną wodą, potem podgrzewać powoli, gdy zacznie się gotować –> gotować 20 minut. Następnie przykryć, odstawić na 20 minut, dopełnić brakującą ilość wody. Podzielić na 4 równe części i wypić w ciągu dnia.
Napar: 2 łyżki liści lub kwiatów świeżych lub suchych rozdrobnionych zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić na 40 minut pod przykryciem. Pić 3-4 razy dziennie po 100 ml.

Skip to content