Bez czarny (Sambucus nigra)

Wierzono, że pod krzakiem dzikiego bzu siedzi zły duch. Dlatego nie wolno go było wycinać ani wykopywać, żeby nie narażać się na wielkie nieszczęście. Zaś poświęcone wiązanki z czarnego bzu używano do okadzania krów przed ocieleniem, a kwiat bzu miał moc odkrywania złodziei i chronił od bólu zębów.

Bez czarny (Sambucus nigra) inaczej dziki bez, bzówka, hyczka.Ten wysoki krzew to jedna z najstarszych i cennych roślin leczniczych wykorzystywanych przez człowieka. Kwitnie od maja do czerwca wydzielając odurzający zapach. Choć wszystkie części rośliny zawierają trujący glikozyd cyjanogenny, zarówno białe kwiaty zebrane w baldachogrona, jak i lśniące i mięsiste owoce o barwie fioletowo-czarnej mają zastosowanie w fitoterapii. Wysoka temperatura skutecznie niweluje własności trujące. Kwiaty bzu zawierają flawonoidy, fitosterole, kwasy fenolowe, olejek eteryczny. Napar z bzu wzmacnia naczynia krwionośne, działa wykrztuśnie, obniża gorączkę, działa napotnie, jest moczopędny. Wskazany jest więc przy chorobach zakaźnych z kaszlem, katarem i gorączką. Ponadto zewnętrznie działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i przeciwobrzękowo.

No to na zdrowie! A przepis na syrop wygląda tak: Kwiaty oddzielić od łodyżek (są gorzkie) i zalać wrzątkiem. Odstawić na 12 godzin w chłodne miejsce. Przecedzić, dodać cukier, sok z cytryny, wymieszać i podgrzać ale nie gotować. Gorący przelać do butelek.

Skip to content