Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

jarzębina

Piękne, dekoracyjne czerwono-pomarańczowe korale pojawiają się w lipcu i utrzymują aż do października. Przyciągają ptaki ale również tych, którzy korzystają z dobrodziejstw natury. Jarząb pospolity – potocznie jarzębina. Kwitnie od maja do czerwca roztaczając charakterystyczny zapach gorzkich migdałów. Owoce są cierpkie i gorzkie, a surowe niejadalne bo wywołują wymioty i biegunkę. Swoje szkodliwe właściwości tracą po wysuszeniu, gorzki smak po przemrożeniu lub po zanurzeniu na chwilę we wrzątku (tzw. blanszowanie). Owoce mają działanie moczopędne, łagodnie ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, przeciwzapalne i łagodnie zapierające w biegunkach, antyoksydacyjne ze względu na zawartość witaminy C.

Zastosowanie:

  • pomocniczo w stanach zapalnych nerek,
  • kamicy nerkowej,
  • zaburzeniach krążenia obwodowego,
  • zaburzeniach trawiennych, biegunce – szczególnie u dzieci i osób starszych.

W czasach biedy ucierano owoce jarzębiny i one zastępowały mąkę do pieczenia chleba. Suszone owoce jarzębu pospolitego mogą być cenną przyprawą do musli, pieczywa, ciast i deserów, a także potraw mięsnych. Świeże owoce do doskonały dodatek do sosów i potraw z dziczyzny, zwłaszcza tych bardziej tłustych. Mogą stanowić również dodatek do przetworów z innych owoców, takich jak jabłka, gruszki i pomarańcze. Trudno się jednak oprzeć konfiturze.

Przepis:

Zblanszować owoce (zagotować i odcedzić) następnie zalać gorącym syropem ( 1,5 kg cukru rozpuścić w 0,5 l. wody, zagotować) i odstawić na dobę. Następnie wolno podgrzewać do wrzenia i odstawić do ostudzenia. Czynność powtarzamy  kilka razy (około 5) aż owoce będą przezroczyste.

Skip to content