Szukając ziela przytulii możecie spotkać różne gatunki tej rośliny:
- Przytulia wonna – Galium odoratum – pachnąca kumaryną, kwiaty zebrane w podbaldachu, białe, kwitnie od maja do czerwca. Rośnie w lasach, lubi gleby kwaśne.
- Przytulia czepna – Galium aparine – długie i wiotkie łodyżki, pojedyncze, drobne, białe kwiaty, kwitnie od czerwca do października. Rośnie nad rzekami, lubi gleby wilgotne.
- Przytulia właściwa – Galium verum – dorasta do 1m wysokości, kwiaty drobne, żółte, zebrane w kwiatostany, kwitnie od lipca do września. Rośnie na łąkach i w lasach.
- Przytulia pospolita – Galium mollugo – łodyga silnie rozgałęziona, kwiaty rozproszone po wszystkich wierzchołkach, kwitnie od czerwca do września. Rośnie na łąkach i w zaroślach.
Ich cechą wspólną jest to, że kwiaty zawsze są czteropłatkowe i oczywiście to, że mają podobne właściwości lecznicze. „Przytulie działają: rozkurczowo, antyseptycznie, żółciopędnie, pobudzająco na przemianę materii, odtruwająco, silnie moczopędnie, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, przeciwkamiczo, ściągająco i przeciwmiażdżycowo.” Zbierać je można przez całe lato, w zależności od pory kwitnienia. Ze względu na swój skład (dużo krzemionki, olejek eteryczny, sole – zwłaszcza jodu, kumaryny, gorycze, flawonoidy) w trakcie suszenia ziele przytulii czernieje, ale to nie wpływa na jego właściwości. Przytulie stosujemy w postaci odwarów czy maceratów zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie (np. do kąpieli) ale można też zmielić wysuszone ziele na pył i zażywać popijając lub zasypywać nim rany (oparzenia, potówki). Przytulie są remedium na problemy skórne, oparzenia, obrzęki lub nadmierną potliwość. Pomagają też na zaburzenia trawienne, schorzenia wątroby, miażdżycę, wrzody, reumatyzm, choroby zakaźne, kamicę moczową i żółciową.
Macerat: 4 łyżki świeżego i zmielonego ziela zalać 1 szkl. wody o temp. pokojowej; macerować pod przykryciem 8 godzin; przecedzić. Pić jak napar. Można osłodzić miodem lub sokiem owocowym. Odwar: 2 łyżki ziela zalać 2 szkl wody; gotować 8 minut; odstawić na 5 minut; przecedzić.