zioła wspomagające układ trawienny

Lebiodka pospolita
Mięta długolistna
Krwawnik pospolity

Kilka najpopularniejszych, regionalnych ziół wspomagających układ trawienny:

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) – zawiera pochodne kumaryn i garbniki, herbatki były znanym środkiem pobudzającym apetyt i ułatwiającym trawienie.
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia) – w zaburzeniach trawiennych pomagają też owoce i kwiaty jarzębiny, działają łagodnie ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego.
Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)– wspomaga wydzielanie soków trawiennych, działa rozkurczowo (zwłaszcza kwiaty) przy bólach brzucha, można stosować całe ziele lub same kwiaty.
Lebiodka pospolita (Origanum vulgare) – zbieramy całe gałązki pomijając zdrewniałe łodygi, działa przeciwskurczowo, pobudza trawienie i apetyt, jest przeciwpasożytniczy.
Majeranek ogrodowy (Origanum majorana) wzmaga trawienie pobudzając wydzielanie soków trawiennych, żółciopędny.
Malina właściwa (Rubus idaeus) – ma zdolność do przyspieszenia tempa metabolizmu i przeciwdziała rozrastaniu się tkanki tłuszczowej, stosuje się zarówno owoce jak i napar z liści.
Melisa lekarska (Melissa officinalis) – działa uspokajająco na żołądek i jelita, dlatego polecana jest w zaburzeniach trawiennych i osobom z zespołem jelita drażliwego.
Mięta długolistna (Mentha logifolia) – ma słabe działanie żółciopędne, ściągające przy bólu brzucha i wzdęciach, łagodzi zaburzenia trawienia.
Szczaw kędzierzawy (Rumex crispus) – surowcem zielarskim jest korzeń, stosowany w biegunkach, poprawia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych, wzmaga wydzielanie żółci i soku trzustkowego Nie stosować przy kamicy nerkowej.

Skip to content